Bir sorumlusu da biziz


Halil Karaer

Halil Karaer

Okunma 24 Kasım 2016, 17:54

Aslında en büyük korkuları elbette iktidarı kaybetmek de en az onun kadar önemli olanı ise yaktıkları, yıktıkları , tarumar edip yerle bir ettiklerinin yerine bir şey koyamamak…
Yakın zamana değin tek yaptıkları ,  ‘’köklü’’ hiçbir şey yapmayıp , ‘’..mış gbi yapmaktı’’ . İtiraf etmek gerekirse bunu yapmada pek mahirdiler…
Önemli olanın , ‘’gerçek’’ değil ,  onun bireysel ve toplumsal  ‘’algılanması ‘’ gerçekliğinden hareket ettiler…
Sağlıkta , eğitimde ,birkaç popülist ve palyatif uygulamayı üzerindeki tüm ‘’makyaj’’ a karşın ‘’devrim(!) ‘’ diye yutturmayı başardılar…
Ekonomide , başta , dünya ekonomisinin konjonktürel  büyüme evresine girmesinin görece yansıması  ama bunula birlikte Cumhuriyet tarihinde görülmemiş hız ve boyuta ulaşan ‘’özelleştirme’’ lerle ve Arap sermayesinden sağlanan  finansal akış sayesinde kamu maliyesine eskiye oranla birazcık da olsa çeki düzen verilebildi.
Ancak ekonomideki  bu sahte ‘’iyilik’’ algısının bozulması kaçınılmazdı . Zira ,siz ne kadar da  ‘’finanasal denge ‘’ yi tutturmuş olursanız olun , ekonominiz , ‘’üretim’’ e dayanmıyorsa bir gün gelip duvara toslarsınız.
Üstelik bu üretimi Batı’nı montaj sanayii olmaktan çıkarıp, katma değeri yüksek bir profil kazandırmazsınız sizin ’’ iktisadi iyiliğiniz ‘’ ,salt konjonktüre bağlı  kalır.
Bırakın çeşitlendirmeyi  , siz bu ülkede ‘’turizm –inşaat-tekstil ‘’ üçlüsünün dışında  ekonomide başat olmuş başka bir sektör adı duydunuz mu?
Ekonomide durum böyle de ‘’ Demokratikleşme ‘’  ve ‘’  Hukuk  ‘’alanında farklı mı?
Bu alanda yapılan tüm düzenlemeler , Cumhuriyet’in köklü kurumlarını nasıl ele geçiririmi tasarlayan entrikalardan öteye geçti mi?
Peki  . hangi alana  ilişkin konuşursak konuşalım , bütün makyajları akan , tel tel dökülen bu ‘’iktidar yapılanması ‘’ varlığını nasıl koruyor ve devam ettirebiliyor hala ?
Bunun en güzel yanıtını benimde dahil olduğum bir ortamda iktidar partisine mensup bir Belediye Başkanı verdi geçenlerde. …
Bir CHP ‘’ li arkadaşım ,kentin trafiğinin artık çıldırtıcı boyuta geldiğinden şikayet edince ,
‘’ Size katılıyorum ‘’ dedi  Başkan ve devam etti :
‘’ Valla bunun bir sorumlusu bizimkilerse ,  bir sorumlusu da sizsiniz ‘
‘Birkaç saatliğine de olsa bir kontak kapatma eylemi  ne kadar da  sonuç alıcı olur .
Yeterince muhalefet yapamıyorsunuz kardeşim..! ‘’
Doğru söze ne denir ?
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.