AKTAŞ: Kentsel dönüşüme devam!

Kamuoyunda kentsel dönüşümün iptal olduğu gibi bir algının oluşturulduğunu ifade eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kendilerinin sadece usulüne uygun olarak yapılması gerektiğini söylediklerini dile getirdi.

AKTAŞ: Kentsel dönüşüme devam!

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kentsel dönüşümle alakalı kamuoyundaki konuşulanlara değinen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Kentsel dönüşümle alakalı bekleyen konular ve askıdaki konuların ana müsebbibi ne Recep Altepe, ne de belediye meclisidir. Orada yapılan hatalar veya zamanında yapılmamış girişimlerin sebebinde böyle bir durum ortaya çıkmıştır. 1 Ekim tarihi itibariyle yeni imar yönetmeliği yürürlüğü girdi. Buraya belgesini yetiştiremeyenler ve iptalle ortaya çıkan bir durum var. Nilüfer Belediyesi ile de görüşmeler içerisindeyiz. Müteahhitler ve mağdurlar da geçtiğimiz gün Nilüfer Belediye Başkanı ile bir araya gelmişler. Bizler bu konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına taşıdık. Bakanımız, burada alınacak bir kararın Türkiye’ye örnek olacağı için bunu kendi içimizde meclis tarafından çözüme kavuşturmamızı söyledi. Ortada 120 civarında site ve 5 bine yakın aile mağdur olmuş durumda. Ama Bursa’da kentsel dönüşüm devam ediyor. Her türlü projeye açığız. İlçe belediye başkanlarına ve bana da geliyorlar. Nihayetinde bu görüşmeler devam edecek. Ancak bu dönüşümün kat ve yüksek binalarla olmayacağını ifade ediyoruz” dedi.

Kamuoyunda kentsel dönüşümün iptal olduğu gibi bir algı oluştuğunu belirten Aktaş, “Kentsel dönüşümün iptal olduğu falan yok. Sadece kentsel dönüşümü usulüne uygun olarak yapmak gerekiyor. Emsal artışı ve kat artışı ile kentsel dönüşüme sıcak bakmadığımızı söylüyoruz. Yıldırım Belediyesi’nin bazı çalışmaları var” şeklinde konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.