Uludağ Üniversitesi’nde ’HiperKitap’ dönemi

Uludağ Üniversitesi Kütüphane Ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Türkiye’nin Ilk Ve Tek Türkçe E-kitap Veritabanı 'hiperkitap'ı öğrenci Ve Akademisyenlerin Hizmetine Sundu.

Uludağ Üniversitesi’nde ’HiperKitap’ dönemi

Uludağ Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Türkiye’nin ilk ve tek Türkçe e-kitap veritabanı ’HiperKitap’ı öğrenci ve akademisyenlerin hizmetine sundu.
HiperKitap sayfasında arama kutusuna anahtar sözcük yazılarak tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, hukuktan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300’ü aşkın yayınevinin 13 binden fazla e-kitabına, atlas, sözlük ve ansiklopediye ulaşılabiliyor. Bununla birlikte önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da HiperKitap’ta yer alıyor. Kullanıcılar, HiperKitap’ta bulunan e-kitapları online olarak görüntülemenin yanı sıra bilgisayarlara, android ve IOS destekli cihazlara ödünç alabiliyor. Bu olanak sayesinde Uludağ Üniversitesi camiası, internet erişimine ihtiyaç duymadan e-kitaplardan yararlanabiliyor. Okuyucular, “My library” özelliğiyle HiperKitap’ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabildiği gibi, günlük 60 sayfaya kadar çıktı alıp paylaşabiliyor, farklı formatlarda atıf verebiliyor.
Kullanıcılar aynı zamanda http://ekutuphane.uludag.edu.tr/ adresi üzerinden uludag.edu.tr uzantılı mail adresleri ile giriş yaparak da kampüs dışından ya da istedikleri her yerden ilgili e-kitaplara ve kütüphanenin abone olduğu diğer e-kaynaklara tüm mobil cihazlardan kolayca erişim sağlayabiliyor.
HiperKitap koleksiyonundaki kitapların mobil cihazlarda görüntülenmesi için uygulama marketlerinden EBSCO E-Books uygulamasının indirilmesi ve uygulamayı ilk sefer için Uludağ Üniversitesi internet ağından (kurum içi bilgisayar ya da eduroam) açılması gerekiyor. Daha sonraki girişlerde ise istenilen internet ağından e-kitaplara ulaşılabiliyor.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.