İran'la, ABD'nin arası fena gerildi

İran Devrim Muhafızları Ordusu, çeşitli tür ve menzile sahip füze ve radar sistemlerini deneyeceği hava savunma tatbikatını başlattı.

İran'la, ABD'nin arası fena gerildi

Devrim Muhafızları Hava-Uzay Kuvvetleri tarafından "Velayet Savunucuları" adlı icra edilen tatbikat, ülkenin orta kesiminde yer alan Simnan eyaletinde 35 bin kilometrekarelik bir alanda yapılıyor. 
 
Devrim muhafızları tarafından yapılan açıklamada, 5 günlük hazırlık aşaması sonrası yapılan tatbikatta, ağırlıklı olarak çeşitli menzillerdeki yerli radar ve füze sistemleri ile elektronik harp sistemlerin test edileceği belirtildi. 
 
Tatbikatın, Tahran- Washington ilişkilerinin gerildiği döneme denk gelmesi dikkat çekti. 

"BAŞLARINA FÜZE YAĞAR"

5 gün sürecek tatbikat öncesinde İran Hava Kuvvetleri'nden sert bir açıklama geldi. Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, "Düşmanlarımızın en ufak yanlış adımını görürsek, başlarına füzeler yağar" dedi. 
 
ABD yönetimi dün İran’ın son günlerde yaptığı füze denemesini gerekçe göstererek bazı İranlı şirket ve kişiler hakkında yaptırım kararı almıştı. Tahran da olaya misilleme olarak teröre destek veren bazı ABD’li şirket ve kişilere ambargo uygulayacağını açıkladı. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.