Ekonominin devleri Uludağ'da

7. Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde açıklamalar yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, zirvenin ülke ekonomisine, Bursa'ya ve işadamlarına hayırlı olması temennisinde bulundu.

Ekonominin devleri Uludağ'da

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bu sene 7.'si yapılan 'Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde iş dünyasından 500 önemli ismin ağırlandığını belirterek, asıl hedeflerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın taçlandırdığı uluslararası bir zirveye ev sahipliği yapmak olduğunu ifade etti.

Uludağ'ın kısıtlı imkanlara rağmen tercih edilmesinin sevindirici olduğunu kaydeden Başkan Aktaş, Bursa'nın çok özellikli bir şehir, Uludağ'ın da 4 mevsim kullanılabilecek nitelikte bir bölge olduğunu ifade etti. Otel, sosyal tesis, kongre merkezi, ulaşım, otopark, spor tesisleri ve benzeri imkanların artmasıyla Uludağ'ın daha büyük zirvelere ev sahipliği yapacağına inandığını belirten Başkan Aktaş, "Bursa ve Uludağ, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi üç büyük şehrin ortasında yer alıyor. İzmir otobanı ve hızlı tren bittikten sonra daha kolay ulaşılır hale geleceğiz. Zirve boyunca 500 civarında misafir ağırlanıyor. Asıl hedefimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın taçlandırdığı uluslararası bir zirveye ev sahipliği yapmaktır. Böylece Uludağ'ın ve Bursa'nın önü açılacaktır. Bursa, bundan her şekilde istifade edecektir" dedi.Zirveye katılan iş adamlarının, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten gerekli mesajları aldığını da söyleyen Başkan Aktaş, 'Burada çok deneyimli kurum ve kuruluşlar var. Genel anlamda bakıldığında, iyi yerde olduğumuzu görüyoruz. Bazı risklerden de bahsedildi. İnanıyorum ki o konularda da hükümetimiz ve iş dünyası gerekli tedbirleri alacaktır. Türkiye'nin önü açık" diye konuştu.

Capital ve Ekonomist Dergileri Genel Yayın Yönetmeni M. Rauf Ateş, üst düzey bir zirve gerçekleştiğini ifade etti. Zirve'de konuşan M. Rauf Ateş, başta sponsorlar olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek, "Dünyanın dört bir yanından konuşmacılar var. Bu yıl bir ilki gerçekleştiriyoruz. Stars of Region Yarışması'nı gerçekleştiriyoruz. 5 Türk ve 5 yabancı finalistimiz var. İran, ABD, Suudi Arabistan ve İsveç'ten finalistlerimiz var. Umarım gelecek yıllarda çok daha ileriye taşınacak. İlk yıllarımızda Sayın Bakanımız Ali Babacan bize destek oluyordu. Son yıllarda da Sayın Bakanımız Mehmet Ali Şimşek yardımcı oluyor. Kendilerine çok teşekkür ediyorum" dedi.

Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Özgür Maraş ise 1960 yılında kurulan Garenta olarak Zirve'nin Bursa'da olmasının çok özel olduğunu söyledi. Bursa'nın tarihi ve ekonomisi ile önemli bir şehir olduğunu kaydeden Maraş, "Bugün dünyada paylaşım ekonomisi 500 milyar dolar. Yakında bu rakam 700 milyar doları bulacak. Ülkemiz için de önemli bir potansiyel. Garenta olarak bizler de paylaşım ekonomisine hizmet ediyoruz. Satın alma, kirala diyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde ya ilk olmak istiyoruz. ya da en iyisini yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Dow Hindistan, Ortadoğu ve Türkiye Başkanı Luciano Poli de Türkiye ve dünya ekonomisi konularında bilgi verdi.

Zirve'de sanayiden ticarete, üretimden perakendeye, finanstan eğitime kadar pek çok sektörün nabzı tutulacak, iş dünyasına ve ekonomiye yön verecek gelişmeler konuşulacak.

Zirvede, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faryalı da konuşacak.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.