Firmalara otomotiv kompozitlerinde hızlı üretim teknikleri eğitimi

Bursa Ticaret Ve Sanayi Odası (btso), Geleceğin Sektörü Olarak Gösterilen Kompozit Alanında Yeni Projelere Devam Ediyor. Bursalı Firmalara ‘otomotiv Kompozitlerinde Hızlı Üretim Teknikleri’ Eğitimi Verildi.

Firmalara otomotiv kompozitlerinde hızlı üretim teknikleri eğitimi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), geleceğin sektörü olarak gösterilen kompozit alanında yeni projelere devam ediyor. Bursalı firmalara ‘Otomotiv Kompozitlerinde Hızlı Üretim Teknikleri’ eğitimi verildi.
İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi (İKMAMM) ile otomotivden havacılık ve rüzgar enerjisine kadar birçok sektörün ileri teknoloji dönüşümüne güç katmayı hedefleyen BTSO, son olarak BEBKA destekleriyle ‘Otomotiv Kompozitlerinde Hızlı üretim Teknikleri’ eğitimini gerçekleştirdi. Alanında uzman akademisyenler ve sektörün önde gelen firmaları, BTSO üyeleriyle kompozit alanındaki hızlı üretim teknikleri ve Ar-Ge fırsatları konusundaki son gelişmeleri paylaştı. 3 gün süren eğitimlerle birlikte firmalar, işbirliği masalarında bir araya gelerek, ortak projeler oluşturma konusunda fikir alışverişinde bulundu. Eğitim kapsamında kompozit firmaları arasında 50 civarında yakın ikili proje işbirliği görüşmesi yapıldı.
BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener, Türkiye’nin ihracatçı kenti olan Bursa’nın stratejik sektörlerdeki payını artırmak için projeler geliştirdiklerini söyledi. Kompozit alanında çok sayıda eğitim programına imza attıklarını kaydeden Gülener, “Odamız öncülüğünde, Uludağ Üniversitemiz işbirliğiyle Bursa’da İKMAMM’ı hayata geçiriyoruz. İnşaat aşaması tamamlanan merkezimizin kısa süre içerisinde açılışını da gerçekleştireceğiz. Yenilikçi bir sanayi-üniversite işbirliği modeliyle Bursa’mıza kazandırdığımız bu merkez, otomotivden havacılık ve rüzgar enerjisine kadar birçok sektörde dönüşüm oluşturan, üretim, test, sertifikasyon ve eğitim faaliyetleri ile entegre edilmiş bir merkez olacaktır. Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi’mizin tamamlayıcı kuruluşu olacak olan bu merkezde kompozit malzeme üreten firmalarımız ile hem önemli projeler geliştirilecek, hem de önemli AR-GE çalışmalarına imza atacağız” dedi.
Uludağ Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan, BEBKA tarafından desteklenen eğitimin firmalara büyük katkılar sağladığını söyledi. Otomotiv kompozitlerindeki hızlı üretim tekniklerinde gerçekleştirilen son gelişmelerin paylaşıldığı eğitimin ardından güzel işbirliklerinin çıkacağını ifade eden Karahan, “Sektörde proje işbirliklerinin artmasına öncülük ediyoruz. İleri Kompozit Araştırmaları ve Mükemmeliyet Merkezi ülkemizde kompozit sektörünün gelişiminde tetikleyici olacak. Bu merkez, projelerin yürütülmesinde ve test araştırma alt yapısının sağlanmasında da yardımcı olacak. BTSO, Bursa’da kompozit gibi önemli bir sektörün önünü açacak adımlar atıyor. Mükemmeliyet merkezinin tamamlanmasıyla da sektörün bilgi ve Ar-ge ihtiyacı karşılanacak ve sektör daha hızlı gelişmeye devam edecek. Kompozit sektörüne yönelik Ekonomi Bakanlığınca kabul edilmiş olan Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projesi (Ur-Ge) ile birlikte, sektörün uluslararası rekabet gücüne ve ticaret hacminin gelişmesine de katkıda bulunacağız” dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.