ÖYP ile atanan akademisyenler meclisten müjde bekliyor

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı İshak Çelebi, Öğretim Elemanı Yetiştirme Programı (ÖYP) ile atanan akademik personelin durumlarının gelecek hafta çıkması planlanan KHK’de yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ve bu...

ÖYP ile atanan akademisyenler meclisten müjde bekliyor

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı İshak Çelebi, Öğretim Elemanı Yetiştirme Programı (ÖYP) ile atanan akademik personelin durumlarının gelecek hafta çıkması planlanan KHK’de yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ve bu akademisyenlerin meclisten bir müjde beklediğini söyledi.
Çelebi, yaptığı açıklamada, “YÖK ve Rektörlerin hiyerarşik düzenlemeleriyle, kayırmacılıklarıyla ve baskısı altında bilimin yeşermesi mümkün değil. Üniversitelerimize bilim ve demokrasiyi yerleştiremediğimiz takdirde bugün olduğu gibi bilgi noksanlığını ideolojiyle dolduran, mesuliyetsiz bir özgürlük talep eden, kalitesiz, baştan savma, üretmeyen, kişisel hırs, gruplaşma, paylaşma ve kamplaşmaların her şeyin önüne geçtiği, tercüme odası görünümlü sözde üniversitelerden öteye gidemeyiz. Küresel güç ve bölgesel aktör olmak isteyen Türkiye, 2023-2053-2071 hedeflerine dünya markası olmuş üniversiteler ile ulaşabilir” dedi.
2010 yılından bugüne kadar Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 13179 araştırma görevlisi 2547 sayılı Kanunun 33/a maddesine göre gayet şeffaf bir sistemle üç farklı notun (ALES, Yabancı Dil Sınavı, Mezuniyet Notu) belirli bir düzeyde ortalamaları alınarak herhangi bir referans olmadan haklarıyla üniversitelere atandığını kaydeden Çelebi, "Ancak, ülkemizde 15 Temmuz 2016 günü yaşanan darbe girişimi sonrası ÖYP kapsamında atanan yaklaşık 13000 araştırma görevlisinin tamamının FETÖ üyesi oldukları gibi bir algı oluşturulmuş ve 674 sayılı KHK ile ÖYP’li araştırma görevlileri 2547 sayılı kanunun 33/a maddesinden 50/d statüsüne geçirilerek kadro güvenceleri ellerinden alınmıştır.” dedi.
2 Eylül tarihinde çıkarılan KHK ile ÖYP’lilerin mağdur edildiğini ifade eden Çelebi, “Bu yasal düzenlemenin yapılmasındaki amaç, ALES ve YDS sorularının sızdırılarak üniversiteye sokulan akademisyenlerin temizlenmesi ise bu kapsama sadece ÖYP araştırma görevlileri değil, bu sınav notlarını kullanan tüm akademisyenlerin incelenmesi gerekmektedir. Maalesef FETÖ’cüler sızdırılan bu ALES ve YDS soruları ile üniversitelere birçok akademisyen sokmuş ve kadroları da kendi ideolojileri ve gizli hesapları doğrultusunda doldurmuş olabilir. İşin faturası sadece merkezi sistemle atanan ÖYP araştırma görevlilerine yüklenmesi hakkaniyete aykırı bir durum olduğu gibi mağduriyet yaşayanların sayısını da göz göre göre artırır nitelikte olmaktadır. Soru çalarak atanan FETÖ’cülerin temizlenmesi için 674 sayılı KHK ile ÖYP’lilerin tamamının hiçbir işleme gerek kalmaksızın 50/d’ye geçirilmesi bir hatayı başka bir hatayla kapatmak oldu ve çok fazla sayıda kişide mağduriyet yarattı. (DES) Genel Başkanı İshak ÇELEBİ; Bunun yolu tüm ÖYP araştırma görevlilerinin durumlarının tek tek üniversitelerince incelenmesi ve FETÖ ile irtibatlı olduğu tespit edilenlerin akademisyenlikten ihraç edilmesidir. Ayrım yapılmaksızın terör örgütlerine, cemaatlere bulaşmış, ilişkisi olan her kim var ise gerekli müeyyideler uygulanmalıdır. Buna sonuna kadar destek veriyoruz. Ancak üniversitelerimize alınacak akademisyenlerin seçiminde de şeffaf davranılması ve liyakatın göz ardı edilmemesi için başta mecliste bulunan akademisyen milletvekilleri olmak üzere YÖK başkanının gerekli hassasiyetleri göstermelerini bekliyoruz.” diye konuştu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.