Ertuğrulgazi’yi Anma Şenlikleri başladı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bu yıl 18’incisi düzenlenen Uluslararası Ertuğrul Gazi’yi Anma Şenlikleri başladı.İnegöl Ertuğrulgazi Kültür ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz, yaptığı konuşmada, “Ne mutlu bize ki, yüzyıllar...

Ertuğrulgazi’yi Anma Şenlikleri başladı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bu yıl 18’incisi düzenlenen Uluslararası Ertuğrul Gazi’yi Anma Şenlikleri başladı.
İnegöl Ertuğrulgazi Kültür ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz, yaptığı konuşmada, “Ne mutlu bize ki, yüzyıllar sonra yine burada, her şeyin başladığı bu topraklarda, her zamankinden daha güçlü bir şekilde bir araya geliyor, hatıralarımızı tazeliyoruz. Genç nesillerin bu isimleri bilmesi ve tanıması için anma şenliklerinde buluşuyoruz. Bu topraklara asırlar önce gelen büyüklerimiz, bize iki önemli değeri miras bıraktılar. Dünden devraldığımız kutlu mirasın mana ve ehemmiyetini ziyadesiyle bilmeli, hakkıyla benimsemeli ve layıkıyla da geleceğe taşımaya gayret etmeliyiz. Çünkü saygıyla yad ettiğimiz Ertuğrul Gazi’nin ve liderlik yaptığı 400 çadırlık Türkmen varlığının en başta gelen vasiyeti budur” dedi.
Ertuğrul Gazi ocağının zalim tekfurların, kan ve ölüm üzerine gelecek inşa eden haç kuşanmış barbarların tam karşısında yer aldığını ifade eden Mehmet Yılmaz, “Şu anda üzerine bastığımız topraklar, Türklüğün umudu, İslam’ın zafer müjdesi olan ulu bir çınarı, hükümran bir nesli asırlar öncesinde bağrından yetiştirmiştir. Osmanlı sarığı, yiğitliğin, mertliğin ve cesaretin sembolü olduğu kadar iyiliğin, birliğin, yardımlaşmanın ve hala özlemle andığımız kalıcı barışın da alâmet-i farikası olarak insanlığın hafızasına kazınmıştır. Her seferimiz, her hareketimiz mazlumların, uzanacak el bekleyen biçarelerin dini, dili ve kökeni ne olursa olsun feryat eden her faninin lehine ve yararına sonuç doğurmuştur. Ertuğrul Gazi ocağı zalim tekfurların, kan ve ölüm üzerine gelecek inşa eden haç kuşanmış barbarların tam karşısında yer almış ve kesinlikle bu tavrından taviz vermemiştir. Ecdadımız kaba kuvvete, kaba güce, öldürmeye ve yok etmeye değil, yaşatmaya ve kalplere girmeye çalışarak 400 çadırlık pınarı okyanus heybetine dönüştürmüştür. Kabul edilmelidir ki, Söğüt’ten başlayan tarihi Yörük ve Türkmen yürüyüşünün özünde ve esasında; Hayme Ana’nın hayır duası, Ertuğrul Gazi’nin liderliği, Dursun Fakih’in teşviki, Şeyh Edebali’nin manevi desteği, Osman Gazi’nin atılganlığı ve Türk tarihinin rehberliği etkili ve belirleyici olmuştur. Alpler, gaziler, erenler, dervişler, Allah dostu evliyalar bu mübarek mücadelede her daim nefesleriyle, ilim ve irfan dolu sözleriyle varlık ve birlik için ellerinden gelen her çabayı göstermişlerdir. Akıl, azim, kaya gibi irade, bilgi, bilgelik, iman ve inanmışlık aziz ceddimizin yolunu açmış, askeri başarılarına zemin teşkil etmiştir. Bununla birlikte muhterem ceddimiz Osmanlı’nın üstün askeri güç ve birikiminde, birlik ve dayanışma duygularının payı çok ama çok önemli bir yer işgal etmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle Ertuğrul Gazi’yi anma faaliyetlerinin başta İnegöl’ümüze ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.