İyilik Nedir?


Hakkı Kavurmacı

Hakkı Kavurmacı

Okunma 24 Ekim 2016, 19:13

“Tek önemli vakit vardır; içinde bulunduğunuz an. O an en önemli vakittir. Çünkü sadece o zaman elimizden bir şey gelebilir. En önemli kişi, kiminle beraberseniz odur, zira hiç kimse bir başkasıyla bir daha görüşüp görüşemeyeceğini bilemez ve en önemli iş iyilik yapmaktır. Çünkü insanın bu dünyaya gönderilmesinin tek sebebi budur.” ¹

“Uzun ince bir yoldayım gidiyorum gündüz gece”²

Dostum, gönül gözüyle yaşamın sırlarına ermiş o bilge ozanında dediği gibi, doğumdan ölüme uzanan uzun ince bir yoldayız. Gecesiyle gündüzü gibi, baharıyla yazı, güzüyle kışı, yokuşuyla inişi de vardır, bu uzun ince yolun. Öyle bir yol ki her ne kadar ufukları gördüğümüzü zannetsekte aslında bir adım ötemiz bile meçhul, karanlık ve sürprizlerle doludur.

Bazen Büyükşehirlerin girişlerindeki otobanlar kadar önümüzde açılan bu uzun ince yol, hiç umulmadık bir anda bir patikaya dönüşebilir. Hatta ıssız çöllere, vahşi yaratıkların kontrolünde olan, gün ışığı düşmemiş tehlikelerle dolu yağmur ormanlarının ortasına da götürebilir veya geçit vermez uçurumlarla da kesişe bilir yolumuz. Ya da tamamen güvenli olduğuna inandığımız bir asfalt yolda aheste aheste ilerlerken kayalar dökülebilir, çığda inebilir yolumuza…

Değerli Dostum, Bunları düşünmekle bir korku, bir ürperti oluştu yüreğimde. Ancak insanı böylesine belirsizliklerle dolu bu yola uğurlayan Yüce Yaratıcının, aslında tüm bu engelleri aşabilecek maddi ve manevi birçok kabiliyeti ve imkânı da bizlere vermiş olmasını hatırlamam yüreğimi ferahlattı. İnsanlara hayat yolunda sağ salim ilerlemeleri hususunda sunulan en önemli özellik akıldır. Akıl ise yanan bir meşale gibidir. Bu meşaleyle yuvalar aydınlatılıp, ısıtılacağı gibi; yuvalarda yakılıp, yok edilebilir. Dolayısıyla aklın insana fayda sağlayabilmesi için “işlenmesi” bazı filtrelerden geçmesi gerekir ki, en etkin filtrede sevgidir. Sevgi süzgecinden geçen akıl, insanı iyiye, güzele yönlendirmekle beraber hayat yolundaki muhtelif tehlikelere karşı tedbirler alabilmesini de sağlar. İşte bu tedbirlerden biriside, belki de en önemlisi iyilik yapmaktır.

Bir başka insana ya da canlıya yapacağımız iyilikler, uzun ince hayat yolunda tehlikeleri ve kötülükleri savuşturacak bir paratoner, karanlık gecelerde bir ışık, yolumuzu şaşırdığımız bir anda pusula, uğradığımız zararları telafi edecek bir sigorta poliçesi, çok sıkıştığımızda ummadığımız bir yerlerden bize sunulan ikramiye ya da yolumuza dökülmüş kayaları, çığı temizleyecek bir güce dönüşecektir. Kısacası yapılan iyilikler “bumerang” misali daha büyük bir iyilik olarak, mutlaka iyiliği yapan kişiye dönmektedir. Derler ya; “iyilik yap denize at, balık bilmezse Halik bilir.”

Ayrıca yapılan iyiliğin mükâfatı sadece bu dünya yaşamıyla da sınırlı kalmaz. Her yüce dinde Ahret yani ölümden sonraki hayat inanışı vardır. İnanan insanlar için ise ölüm ebedi hayata doğuştur. İşte bu uzun ince yolda yapılacak iyilikler, bir bilgisayar oyununda Marino’nun puan toplayarak, oyunun daha zor olan diğer safhalarında bu puanlar sayesinde avantajlar elde etmesi gibi, iyiliklerde uzun ince hayat yolumuza serpiştirilmiş gül tomurcuklarıdır ki; bunlardan ne kadar çok toplayabilirsek ebedi yaşamımız o derece güzelleşecektir.

Dostum, Işıl ışıl parlayan gözler, yüzler görürüz ya, işte onlar Allah’ın vermiş olduğu iyilik yapma fırsatını en iyi şekilde değerlendirerek yüreklerinin ve beyinlerinin pırıl pırıl aydınlanması lütfüne nail olmuş müstesna insanlardır. Kalplerindeki o yüce ışıltı, yüzlerinden ve gözlerinden yansımakta. Evet, dostum o seçkin insanlardan olabilme şansı tüm insanlara aynı oranda verilmiştir. Zenginine de, fakirine de, güçsüzüne, kuvvetlisine de. Çünkü iyiliğin ölçüsü yoktur. Önemli olan iyilik yapma fırsatı ele geçtiğinde “taşı gediğine koymak” hüneriyle bunları değerlendirebilmektir. Bununla beraber çoğu zaman yardım ya da iyilik istemek için bize açılan eller belki de bizi bir kötülükten korumak veya bir dardan kurtarmak için uzatılmış bir kurtarıcı elidir. Dolayısıyla başkalarına yardım veya iyilik yaptığımızı sandığımız bazı durumlarda aslında farkında olmadan kendimize iyilik etmiş olduğumuzu da unutmamalıyız. Bu kadar âcizane sözden sonra bir büyük sözüyle iyiliğin tarifini yaparak mektubumu noktalıyorum; “iyilik bir başkasının yüzünde gülümseme oluşturan şeydir.”

İyilik eden iyilik bulur, kötülük eden kötülük bulur. Zira Allah imhal eder (mühlet verir) , ihmal etmez. Er geç İlahi adalet tecelli eder.³

Yüce Allah cümlemizi fenalık yapmak huyundan uzak tutsun! İyilik yapmakla kazanan kimselerden etsin!

¹Tolstoy

²Aşık Veysel

³Beydeba

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.