Muhammediye yazarı Yazıcızade Mehmet Efendi Bursa’da anıldı

Osmangazi Belediyesi tarafından Seyyid Usûl Kültür Merkezi’nde 2 yıldır düzenlenen ‘Gönül Sultanları’ konferansları devam ediyor.Son konferansta, 15. asırda yaşayan şair ve mutasavvıf Yazıcızade Mehmet Efendi anıldı. Türk edebiyatında...

Muhammediye yazarı Yazıcızade Mehmet Efendi Bursa’da anıldı

Osmangazi Belediyesi tarafından Seyyid Usûl Kültür Merkezi’nde 2 yıldır düzenlenen ‘Gönül Sultanları’ konferansları devam ediyor.
Son konferansta, 15. asırda yaşayan şair ve mutasavvıf Yazıcızade Mehmet Efendi anıldı. Türk edebiyatında derin izler bırakmış ünlü şair, yazar ve mutasavvıfların eser ve hayatlarının anlatıldığı konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Bilal Kemikli, Yazıcızade Mehmet Efendi’nin Hacı Bayram Veli Hazretleri’nin müridi olduğunu ve en büyük mirasının 9 bin 20 beyitten oluşan ‘Muhammediyye’ isimli eseri olduğunu söyledi.
Peygamber efendimizin güzel ahlakını ve daha birçok faziletini anlatan Muhammediyye’nin Anadolu’da hem halk arasında, hem de ilim çevrelerinde büyük yankı uyandırdığını ve asırlarca kış sohbetlerinin baş eseri olduğunu ifade eden Prof. Bilel Kemikli, “Aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’den sonra en çok okunan kitaplardan biri olma özelliğine sahip olan Muhammediyye, medreselerde ders kitabı olarak da okutulmuştur. Hatta Muhammediye’nin bu tesiri Anadolu’yla sınırlı kalmamış ve başta Balkanlar ve Tataristan olmak üzere Türkçe konuşulan bütün bir coğrafyaya yayılmıştır. 15. yüzyılda yazılmış 9 bin beyitlik bu eser, tekke, cami, medrese dışında evlerde de okunan bir şaheserdir” dedi.
Babası devlet hizmetinde katip olarak çalışan ve bu yüzden Yazıcızade ismiyle anılan Mehmet Efendi’nin eseri olan Muhammediyye’nin, insan toprağını verimli hale getirecek eserlerden biri olduğunu ifade eden Prof. Bilal Kemikli, “Süleyman Çelebi’nin Mevlid’i ve Mevlânâ’nın Mesnevi gibi kaleme alınmış bir eserdir. Muhtevası da onlara yakındır. Tasavvuf ehli olan yazar, eserinde ince tasavvufi konuları da işlemiş, bunları hal¬kın anlayacağı bir şekilde sunmaya çalışmıştır. Yazıcızade Mehmet Efendi, yazılı bir eser yerine insan kitabını yazan Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri’nin ilim, sanat ve kültür hayatına kazandırdığı bir çok isimden biridir. Onun kendisinden daha çok tanınan eseri Muhammediye, Türk milletine Peygamber Efendimizi her yönüyle tanıtan mühim bir klasiktir” diye konuştu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.