Sahile Vurmuş Bir Denizyıldızı, Özkan’ın Hikâyesi ve Kurtuluş Projesi


Hakkı Kavurmacı

Hakkı Kavurmacı

Okunma 05 Eylül 2018, 17:41

Denizyıldızını Denize Atan Adamın Hikâyesi!

Hikâyeye geçmeden önce binlerce denizyıldızından birisi olan Özkan Sarıkaya’dan bahsetmek istiyorum.

Binlerce kader mahkûmundan birisi! Henüz 17 yaşında gencecik bir insanken, bir iftira sonucu 3 yıllığına girdiği cezaevinde, iftira yüzünden ceza yatmak düşüncesi psikolojisinin bozulmasına sebep olmuş ve hırçın, çok çabuk sinirlenen, suça meyilli bir insana dönüşmüş! Bu haliyle cezaevinde birçok olaya karışmış ve karıştığı olaylar sonucu da 13 yıl ceza yatmışKarıştığı olayların çoğunluğu da, bulunduğu ortamlarda manevi değerlerimize ve Devletimize karşı yapılan hakaretlere karşı çıkması sonucu çıkan kavgalar ve olaylardır! Bu arada ceza evindeyken, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde ve Elazığ Ruh ve Sinir hastalıkları Hastanelerinde tedaviler görmüş. 
 

Yaklaşık bir buçuk yıldır cezaevinden çıkmış. Şuan 35 yaşında. Bir yıl kadar denetimli serbestlik sebebiyle İstanbul’da kalmış. İstanbul’dayken de, Avcılarda Halkevi mensuplarının, Cumhurbaşkanımıza hakaretlerle dolu gösterileri karşısında sinirlerine hakim olamayıp birkaç arkadaşıyla beraber bunlarla kavga etmiş ve karakolluk olmuşlar. Avcılar AK Parti İlçe Başkanlığının girişimiyle serbest bırakılmışlar. Bu olayları BİMER’den Cumhurbaşkanımıza da yazmış. Cevap ilgili Avcılar Karakolunu da gitmiş, buranın komiseri olan şahıs ukalaca Reisçileri getirin bakalım demiş ve dilekçede kendileri hakkında da şikâyet konusu olduğunu söyleyip dalga geçerek istersen bir dilekçe daha yaz hiç umurumda değil demiş. 

Şimdi Özkan 13 yılın yorgunu; cezaevinde psikolojisi ve sağlığı da bozulmuş. Ancak henüz 35 yaşında. Daha önünde Allah nasip ederse çok günler, yıllar var. En büyük arzusu bir iş sahibi olup, yıllarca özlemini çektiği bir yuva kurmaktan ibarettir. Ancak sahile vurmuş bir denizyıldızı kadar şaşkın ve çaresiz! Cezaevinde de olduğu gibi ibadetlerini yapmakta ve gece gündüz Rabbine, bir yandan nasip ettiği özgürlük için şükrederken, diğer yandan da hayırlı kapılar açması için yalvarmaktadır.

Bendeniz ise, çevresine duyarlı, karşılık beklemeden iyilik yapmanın hazzına varmış bir vatandaş olarak, sahildeki binlerce denizyıldızından birisini kurtarabilmek için mücadele etmekteyim. Özkan İŞKUR’a da kayıt olmuş. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi psikolojik durumu ve sağlık sorunları sebebiyle herhangi bir iş yerinde çalışabilecek durumda değildir.

Onun arzusu Belediyelere ait park, tarihi hanlar veya insanları yoğun olduğu bir ortamda özel olarak yaptırdığı otantik görünümlü büyükçe bakır semaverinde demlediği çok özel çayını, dizdiği birkaç taburede insanlara sunmak ve bunun yanında su, simit satışı yapmaktan ibarettir.

Özkan’ın bu dileğini gerçekleştirmek üzere, ilk olarak Yıldırımın, babacan, güler yüzlü, yardımsever ve Cumhurbaşkanımızın arzu ettiği bürokrat özelliklerinin tümüne sahip Yıldırım Kaymakamı Sayın Mehmet Aydın’ı ziyaret edip, Özkan’ı tanıştırıp durumunu izah ettik. Bizi sabırla dinledi, bazı tavsiyelerde bulundu ve elinden geldiğince yardımcı olabileceğini söyledi. Sayın Kaymakamımız Mehmet Aydın’a ilgilerinden dolayı en kalbi duygularımla şükranlarımı arz ediyorum.

Kaymakamlık ziyaretinin ardından, Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Ali Ergün’ü ziyaret edip O’na da arzumuzu arz ettik. Sağ olsun oda güler yüzle karşıladı ve ilk fırsatta durumu Başkan Sayın İsmail Hakkı Edebali’ye bildireceğini İnşallah yardımcı olabileceklerini söyledi.

Daha sonra AK Parti İl Başkanlığına gittik. Buradaki görevli Güler Nalbant Hanımefendi bizi kabul edip, ilgiyle Özkan’ın hikayesini ve Özkan için taleplerimizi dinledi. Notlar aldı, samimi olarak çok yardımcı olmak istediğini söyledi ve aldığı notları ilgili yerlere ileteceğini belirtti. Ayrıca bir yer belirleyip, burada ne yapmak istediğimizi de fotoğrafıyla beraber yazılı olarak ilgili yerlere iletmemizi söyledi. Kendilerine de ilgilerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.   

İnşallah, Sayın Valimiz İzzetin Küçük’ü ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur AKTAŞ’ı da ziyaret ederek arzu halimiz Onlara da sunmak arzusundayız.

Şimdi gelelim

DENİZYILDIZININ ÖYKÜSÜNE;

Bir adam okyanus sahilinde yürüyüş yaparken, denize telaşla bir şeyler atan birine rastlar. Biraz daha yaklaşınca bu kişinin, sahile vurmuş denizyıldızlarını denize attığını fark eder ve

–  Niçin bu denizyıldızlarını denize atıyorsun? diye sorar.

Topladıklarını hızla denize atmaya devam eden kişi, “Yaşamaları İçin” yanıtını verince, adama şaşkınlıkla:

–  İyi ama burada binlerce denizyıldızı var. Hepsini atmanız imkânsız, Sizin bunları denize atmanız neyi değiştirecek ki? der.

Yerden bir denizyıldızı daha alıp denize atan kişi,

– Bak Onun İçin Çok Şey Değişti, karşılığını verir!!!

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.