Bilim ve Tekonoloji

Meram’ın bilim festivali Bilfest geleceğin bilim insanlarını buluşturdu

post-img

Meram Gelişim Akademisi (MEGA) çatısı altında gerçekleştirilen bilim festivali Bilfest’in ikincisi Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Konya’nın merkez Meram ilçesinde bulunan 46 ilkokul ve 11 anaokulundan toplam 113 öğrencinin 57 projesinin sergilendiği festival renkli görüntülere sahne oldu.

Meram Belediyesi ile Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin ödüllü projesi MEGA’nın bilim festivali Bilfest 2 Tantavi Kültür ve Sanat Merkezinde başladı. 46 İlkokul ve 11 anaokulundan toplam 113 öğrencinin; Doğa Bilimleri, Robotik Kodlama, Mühendislik ve Teknoloji Alanları, Tıbbi Bilimler, Tarımsal Bilimler, Deneysel Çalışmalar, Etkileşimli Uygulamalar temalarında 57 projeyi sergiledikleri festival renkli görüntülere sahne oldu.

“Yeni Selçuk Bayraktarların buralardan çıkacağına inancım tamdır”
Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen festivale, okullarında yapılan proje yarışmalarında birinci olan öğrenciler seçildi. Her okuldan bir danışman öğretmenin de katıldığı festivalin açılışına Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca, Memur-Sen Konya İl Temsilcisi Nazif Karlıer, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Festivalin açılışı öncesinde kısa bir açıklama yapan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, bilim ve ahlakı öne çıkarma hedefiyle yola çıkan Yeni Nesil Eğitim projesi MEGA’nın çocuklara ve gençlere tüm hızıyla katkı sunmaya devam ettiğini belirtti. Yeni nesle, yeni nesil yöntemlerle eğitim vermek amacıyla başlattıkları bu projeden yeni Selçuk Bayraktarların çıkacağına yürekten inandığını kaydeden Başkan Kavuş, “Bu hafta sadece burada değil pek çok okulumuzda buna benzer etkinlikler gerçekleştirildi. İçlerinden kendilerini geliştiren çocuklarımız olacak, bizler de buna vesile olacağız” diye konuştu.

Meram Belediyesi ve Başkan Kavuş, eğitimde değerli etkinliklere öncülük ediyor
Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’a değerli ev sahipliğinden dolayı teşekkür eden Memur-Sen Konya İl Temsilcisi Nazif Karlıer de gelişen dünyada Türkiye’nin yıldızlaştığı bu dönemde Meram Belediyesinin böyle güzel ve önemli etkinliklerde öncülük yapmasından dolayı duyduğu mutluluğu ve memnuniyeti dile getirdi. Karlıer, festivale katılan tüm öğretmen ve öğrencilerle, desteklerinden dolayı ailelere teşekkür etti, serginin hayırlı olması temennisinde bulundu. MEGA’nın öğrencilerin eğitimi ve akademik başarısına odaklanmış bir proje olduğunu belirten Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit de, projenin çok değerli bir çalışma olduğunu bir kez daha görmüş olmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, “MEGA ile tüm öğrencilere gerekse bu festival ile bilim aşkı taşıyan öğrencilere bu etkinliği düzenleyerek katkı sunan Meram Belediyesi ve Başkanı Kavuş’a teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Serginin açılışının ardından protokol, stantları tek tek ziyaret ederek çalışmalarının detayları hakkında öğrencilerden ve danışman öğretmenlerden bilgi aldılar.

Diğer Haberler